Translate

Uzimanje uzorka tla

  Za intenzivnu biljnu proizvodnju potrebna je povoljna plodnost tla. Jedna od značajki plodnosti tla je stanje opskrbljenosti tla hranivima koje se dobiva ispitivanjem tla na oranicama, u voćnjacima i povrtnjacima.

Analiza tla obuhvaća:
- uzimanje uzorka na terenu
- laboratorijsku analizu tla
- izradu preporuke za gnojidbu

  Samo kemijskom kontrolom tla možemo saznati kakvo je ono doista, pa analiza tla postaje nužnost za modernu poljoprivredu. U pravilu je tako da možemo povećati prinose ako smanjimo kiselost tla, jer biljke na kiselijim tlima otežano dolaze do hraniva zbog veće koncentracije iona vodika, aluminija i mangana. Zbog toga se obavlja kalcijazacija tla na različite načine, a s ciljem ubrzavanja rastvaranja organske tvari, suzbijanja razvoja štetnih gljivica u tlu, poboljšanja strukture i drugog.
    Uzimanje uzoraka obavlja se poslije skidanja usjeva, i prije bilo kakve gnojidbe.
    Za izradu pedološke analize uzimaju se uzorci tla s terena na kojem namjerava uzgojati ratarska, povrćarska ili voćarska kultura i to prema standardnoj metodi. Ispitivanje se obavlja u ovlaštenom laboratoriju radi određivanja bioloških, kemijskih i fizikalnih svojstava tla. Primjerice, za praktičnu uporabu nužni su podaci o veličini mineralnih čestica (tzv. tekstura tla), vrijednost aktualnog aciditeta, tj. kiselosti (pH) tla koji nam daje siguran uvid u kisela, odnosno bazična svojstva tla, sadržaj topivog (biljci pristupačnog) fiziološkog aktivnog fosfora i kalija izraženog u miligramima na 100 grama tla, te postotni sadržaj humusa u tlu.
    Samo se na temelju cjelovite analize može izraditi program poboljšanja svojstava tla. Bez analize najčešće se griješi neprimjerenom gnojidbom koja šteti biljci i tlu, smanjuje se urod, a povečavaju troškovi.

Analizom tla se utvrđuje:

1. pH

2. ukupni CaCO3

3. aktivno vapno

4. ukupni dušik (N)

5. organska tvar

6. humus

7. fiziološki aktivni fosfor i kalij (P2O5 i K2O)

8. određivanje olova (Pb), bakra (Cu), cinka (Zn), mangana (Mn), željeza (Fe), kadmija (Cd)

9. ukupni sumpor (S)

10. tekstura tla

11. druga fizikalna svojstva (kapacitet, propusnost, gustoća, pF - vrijednosti, …)

    Kiselost tla je izuzetno velik problem ne samo za uzgoj biljaka, jer u kiseloj sredini dolazi do redukcije nitrata i nitrita, koji štetno djeluju za zdravlje čovjeka.
    Točna analiza tla ovisi o uzimanju uzoraka na određenoj parceli.
    Uobičajeno je da se kod uzorkovanja velikih poljoprivrednih površina uzimanje uzoraka obavlja po putanji zamišljenog slova W koje pokriva cijelu površinu.
    Uzorci se ne bi smjeli uzimati u područjima koja su blizu živica, ispod drveća ili su uz zgrade. Uzorci gdje se uzima tlo ne smiju biti u depresijama, uz rub parcele ili tamo gdje je neravnomjerno razbacano umjetno gnojivo. Uzimanje uzoraka može biti dijagonalno ili cik-cak. Uzorci se uzimaju na različitim dubinama, ovisno za koju se kulturu radi kemijska analiza. Za ratarske dubine uzimajuj se uzorci do 30 cm dubine, a za višegodišnje kulture od 0 do 30 i od 30 do 60 cm dubine (dvije dubine). Uzorci se uzimaju u vrećicu. Iskopa se jama tako da se lopatom može zarezati sloj debljine dva do četiri centimetra, dubine 0 do 30 cm, izvadi se, te se nožem skine zemlja sa svake strane lopate, tako da po sredini lopate ostane sloj zemlje širine 3 do 5 cm. Taj se sloj zemlje stavlja u vrećicu, a kada se uzme dovoljan broj uzoraka zemlja se dobro pomiješa i zatim se izdvoji jedan kilogram zemlje koji se daje na analizu tla. Na isti se način uzima i uzorak sloja iz dubine od 30 do 60 cm.
    Analize tla putem klasičnih laboratorijskih metoda se dobro poznate kod nas. Pored toga razvijeni su i sustavi koji omogućuju da se poljodjelci te manja i veća poljodjelna poduzeća mogu opremiti uređajima pomoću kojih na jednostavan, pristupačan i brz način mogu sami obavljati kontrolu plodnosti tla. Takve sustave moguće je kupiti i u Hrvatskoj. To omogućuje korisniku donošenje odluke o racionalnoj gnojidbi čime utječe na visinu prinosa, dakle na ekonomski isplativu biljnu proizvodnju, a posredno i na očuvanje okoliša budući da pravilnim doziranjem gnojiva smanjuje zagađivanje zemlje, zraka i okolnih voda.
Kako bi dobili što bolju analizu tla, preporučamo Vam neke od laboratorija u Republici Hrvatskoj koje posjeduju Certifikat za izradu analize i davanje preporuke za gnojidbu.

1. Agronomski fakultet Zagreb, Svetošimunska 25, 10 000 Zagreb, tel. 01/2393902

2. Euroinspekt Croatiakontrola, Preradovićeva 31a, Zagreb, tel. 01/4551-033

3. Institut za geološka istraživanja, Sachsova 2, Zagreb, tel. 01/61 60 888, 61 60 700, 616 0 745

4. Institut za poljoprivredu i turizam Poreč, Pedološki laboratorij, Carla Huguesa 8, 52 440 Poreč, tel.
052/408-300

5. Petrokemija d.d., TC Kontrola kvalitete, Aleja Vukovar 4, 44320 Kutina, tel. 044/647-152, 647-237

6. Poljoprivredni fakultet u Osijeku, Zavod za agroekologiju, Trg Sv. Trojstva 3, 31000 Osijek, tel. 031/224-254

7. Stanica za južne kulture, Dubrovnik, Marka Marojice 4, tel. 020/333390, 332423

8. Tehnološko kemijska škola Karlovac, Stjepana Mihalića 43, Karlovac, tel. 047/613002, 613003

9. Veterinarska stanica Čakovec d.o.o. PJ Bioinstitut, R. Steinera 7, 40 000 Čakovec, tel. 040/ 391 485

10. Zavod za tlo, agrokemijski laboratorij, Vinkovačka 63 cesta, Osijek, tel. 031/ 275 185

11. Hrvatski centar za poljoprivredu, hranu i selo ( a gdje drugdje nego Zagreb)

12. ...Ako smo nekoga zaboravili neka se javi pa cemo i njega ubaciti....


:::: Sponzor naš svagdašnji ::::